Credit foto: Club Feroviar
O situație mai puțin obișnuită se conturează în estul Capitalei. Deși lucrările de modernizare a liniilor de tramvai de pe Bulevardul Chișinău se apropie de final, primele vehicule care vor folosi noua infrastructură nu vor fi tramvaiele, ci autobuzele.
Informația a fost publicată în exclusivitate de Club Feroviar, care scrie că șinele nou montate vor fi utilizate temporar drept bandă dedicată transportului public rutier, în contextul în care circulația tramvaielor nu va putea fi reluată imediat pe întregul traseu.
Potrivit publicației, lucrările de pe Bulevardul Chișinău sunt aproape finalizate. Constructorul Mari Vila Com mai are de executat aproximativ 50 de metri de cale de rulare, într-o zonă unde este necesară relocarea unei conducte de apă aflate la mare adâncime. Pe restul traseului, șinele au fost deja montate, a fost turnat stratul final de asfalt, iar în prezent se lucrează la montarea gardurilor separatoare și la amenajarea refugiilor pentru călători.
Autobuzele vor circula pe infrastructura nouă de tramvai
Potrivit declarațiilor oferite Club Feroviar de directorul general al TPBI, George Micu, soluția a fost deja analizată și aprobată.
Astfel, pe sensul de mers dintre Bulevardul Basarabia și Șoseaua Pantelimon, autobuzele vor circula direct pe calea de rulare a tramvaiului. Pe sensul opus, acestea vor beneficia de o bandă dedicată amenajată pe carosabil.
Măsura ar urma să avantajeze liniile de autobuz 101, 243 și 335, care tranzitează zona și sunt afectate frecvent de congestionarea traficului.
De ce nu vor circula tramvaiele
Problema este că tronsonul modernizat de pe Bulevardul Chișinău nu poate funcționa independent. Acesta face legătura cu alte două șantiere aflate încă în lucru: Lotul 1 de pe Bulevardul Basarabia, executat de Porr România, și Lotul 10, între Bulevardul 1 Decembrie 1918 și terminalul Republica, unde lucrează tot Mari Vila Com.
Mai mult, la capătul traseului, în zona Republica, există o altă problemă. Potrivit Club Feroviar, noua buclă de întoarcere a tramvaielor nu poate fi realizată momentan deoarece Primăria Sectorului 3 intenționează să construiască un pasaj subteran care să conecteze Hala Laminor, stația CFR Titan Sud și stația de metrou Republica.
În aceste condiții, circulația tramvaielor pe întregul tronson modernizat rămâne blocată până la clarificarea și finalizarea lucrărilor din zona terminalului.
Conform informațiilor publicate de Club Feroviar, lucrările la pasajul subteran din zona Republica ar putea dura aproximativ un an și jumătate. În această perioadă, infrastructura nou construită pentru tramvaie de pe bulevardele Chișinău și Basarabia ar urma să fie utilizată exclusiv pentru circulația autobuzelor.