Zona Pallady are aproximativ 100 de blocuri și mai multe case ai căror locuitori nu au acces la niciun spațiu verde amenajat pe o raza de 20 de minute de mers pe jos. Circa 10.000 de persoane trăiesc acolo fără un parc sau un loc verde public accesibil. Asta nu e o noutate pentru nimeni din cartier, fapt care i-a făcut pe locuitori să ia atitudine prin vocea Grupului de Inițiativă Civică Pallady.
Între timp, a luat atitudine și administrația locală de sector, cel puțin la nivel de propunere. Grupul PSD din Consiliul Local Sector 3 a depus un proiect pentru amenajarea unui parc de peste 24.000 mp pe Drumul Gura Crivățului, la intersecția cu Drumul Gura Putnei, pe terenuri neconstruite aflate între fabrica de ambalaje BA Glass și stradă. Proiectul prevede spații verzi, locuri de joacă, teren de sport, zonă pentru câini, bănci și iluminat, dar și trotuare, parcări și lărgirea drumului, precizează consilierul local Voicu Ion Valentin.
Grupul de Inițiativă Civică Pallady, care urmărește îndeaproape această poveste de mai bine de un an, a reacționat cu un optimism atent: se bucură că proiectul revine și pare să aibă mai mult sprijin politic, dar are și câteva așteptări clare pentru ce ar trebui să urmeze.

Ce s-a întâmplat până acum
Am scris pe GreenCommunity, în aprilie 2026, despre petiția Grădini și parcuri de cartier pentru Pallady, lansată în septembrie 2024 și semnată de peste 3.000 de oameni. Petiția cerea un spațiu verde amenajat la intersecția Bd. Pallady cu Str. Victor Brauner, pe un teren de aproximativ 4.000 mp, unul dintre ultimele loturi neconstruite din zonă.
Proiectul de pe Drumul Gura Crivățului nu e unul nou. Consilierul local Valentin Voicu îl mai propusese și în 2024, când Primăria Sectorului 3 l-a redirecționat spre Primăria Municipiului București, alăturându-l petiției comunității. Acum a revenit, pe același amplasament, dar sub numele parcului pe care cartierul îl cerea.
Între timp, Grupul de Inițiativă Civică Pallady a susținut și o a doua petiție, Vrem Parcul Pallady, cu peste 1.800 de semnături, pentru un pocket park lângă stația de metrou Nicolae Teclu, la intersecția Pallady x Brauner. Sunt două inițiative distincte, pentru două locații diferite, iar comunitatea vrea să se întâmple amândouă.


Ce își doresc locuitorii să se întâmple în continuare
Terenul de pe Drumul Gura Crivățului e confirmat de Primăria Municipiului București ca aparținând sub-zonei V1a, adică spații verzi, ceea ce înseamnă că destinația lui e deja protejată legal. Asta e o veste bună.
Dar comunitatea are și solicitări concrete pentru etapele care urmează. Vrea ca proiectarea să fie făcută de specialiști care să ia în considerare soluțiile bazate pe natură, în special capacitatea de a absorbi și stoca apa din precipitații în pânza freatică, lucru cu atât mai relevant cu cât zona se inundă frecvent și lucrările promise de Sectorul 3 și Apa Nova pentru canalizare întârzie. Aici un exemplu bun de experiment este grădina de ploaie amenajată în Parcul Tineretului, o soluție adoptată la scară tot mai largă în orașele din occident.
Comunitatea își mai dorește și o consultare publică reală, transparentă, nu una doar de bifat. Și vrea ca, pe lângă parcul de pe Drumul Gura Crivățului, să fie amenajat și pocket parkul de lângă stația de metrou Nicolae Teclu, pentru a acoperi și partea cealaltă a bulevardului.
Pentru acest al doilea spațiu, există deja un precedent bugetar: în ședința Consiliului Local Sector 3 din 29 aprilie 2026, grupurile REPER–SENS și USR au depus un amendament prin care au fost alocate fonduri pentru amenajarea parcului de la intersecția Brauner x Pallady, amendament votat de întreg consiliul local. Terenul necesar ar putea fi obținut de la Ministerul Transporturilor, pe modelul folosit pentru proiecte mai mari precum Parcul Liniei sau Parcul Șinei.
Grupul de Inițiativă Civică Pallady anunță că va urmări proiectul pentru parcul de pe Drumul Gura Crivățului și intenționează să fie prezent la ședința de consiliu local în care va fi supus la vot.