Despre
Newsletter
Newsletter
Sunt de acord să primesc cele mai importante informații cuprinse în Newsletter-ul GreenCommunity.

Străzi Deschise revine duminică pe Calea Victoriei. Tur ghidat, dezbatere despre riscul seismic și expoziție dedicată unui București mai sigur

Foto: Facebook / Străzi deschise - București

După o pauză sâmbătă, programul „Străzi Deschise – București, Promenadă urbană” revine duminică, 28 iunie, când Calea Victoriei va fi din nou rezervată pietonilor. Ediția din acest weekend pune accent pe patrimoniu, memoria orașului și reducerea riscului seismic, prin tururi ghidate, dezbateri și o expoziție tematică.

Calea Victoriei va deveni pietonală duminică, între orele 10:00 și 22:00, pe segmentul cuprins între Bulevardul Dacia și Splaiul Independenței.

Tur ghidat la Străzi deschise, duminică

Programul începe la ora 11:00, cu turul ghidat „Explorează Bucureștiul la pas pe Calea Victoriei”, susținut de ghidul cultural și istoric Anita Sterea.

Participanții vor parcurge traseul dintre Statuia Ecvestră a Regelui Carol I și Muzeul Național de Istorie a României, descoperind poveștile clădirilor și ale locurilor emblematice de pe una dintre cele mai importante artere istorice ale Bucureștiului.

Dezbatere despre riscul seismic și viitorul clădirilor vulnerabile

De la ora 17:00, în Piața Revoluției, va avea loc dezbaterea „Reducerea riscului seismic – un efort comun”, organizată împreună cu Administrația Municipală pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic.

Discuția îi va aduce la aceeași masă pe specialiști în inginerie și arhitectură, reprezentanți ai administrației și ai societății civile și va aborda teme precum consolidarea clădirilor vulnerabile, protejarea patrimoniului și implicarea comunității în reducerea riscului seismic.

Moderator:

Răzvan Munteanu – Director Executiv al Administrației Municipale pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic (AMCCRS)

Invitați:

• Dragoş Marcu – Expert tehnic și Director General Popp & Asociații, Președinte al Asociației Inginerilor Constructori Proiectanți de Structuri (AICPS)

• Beatrice Băluță-Siclitaru – arhitect, membru în Consiliul de Conducere Teritorial al Filialei București a Ordinului Arhitecților din România (OAR) / reprezentant al Companiei Leviatan

• Matei Sumbasacu – inginer / reprezentant în cadrul Asociației pentru Reducerea Riscului Seismic (Re)

• Matei Damian – arhitect-șef al Municipiului București

• Daniela Chiracu – președinte al Asociației de Proprietari Pitar Moș nr. 29

Tot în Piața Revoluției, până la ora 21:00, vizitatorii vor putea vedea și o expoziție dedicată consolidării clădirilor și creșterii rezilienței orașului.

Informații despre drepturile consumatorilor în Uniunea Europeană

Programul continuă între orele 18:00 și 20:00, la Muzeul Național de Istorie a României, unde va avea loc sesiunea de informare „La pas cu drepturile tale prin Europa”, dedicată drepturilor consumatorilor în spațiul european.


Atenție, totuși, pentru că duminică, Capitala se va afla sub influența primului val puternic de caniculă din această vară, cu cod portocaliu și temperaturi care vor ajunge la 38-39 de grade.

Dacă ieșiți la evenimentele organizate pe Calea Victoriei, autoritățile recomandă să aveți apă la voi, să purtați haine deschise la culoare și să evitați expunerea prelungită la soare în orele de vârf. Pentru mai multe informații despre punctele de răcorire, cișmelele publice și recomandările medicale pentru perioada caniculară, puteți citi și articolul nostru dedicat valului de căldură.


Citește și: Primul val serios de caniculă lovește Bucureștiul. Unde găsești cișmele, perdele de apă și cum te poți proteja în zilele cu aproape 40 de grade

Total
0
Shares
Pe aceeași temă